REPORT: Aký bol rok 2018?

REPORT: Aký bol rok 2018?


V roku 2018 som úplne stopol príjem nových zákaziek na vývoj aplikácií a primárne sa venoval vlastným projektom a zabehnuntým spoluprácam.

Aj vďaka tomuto rozhodnutiu bol rok 2018 z pohľadu čísiel zatiaľ môj najúspešnejší.

Čomu som sa teda venoval?

Affiliate marketing

V roku 2015 som vďaka môjmu dlhoročnému zákazníkovi Dávidovi (dnes už parťákovi) prvýkrát pričuchol k affiliate marketingu. Spojili sme sily a rozbehli spoločný affiliate projekt, ktorý sa za 3 roky transformoval z voľnočasového projektu na môj hlavný projekt. Za tie 3 roky sa nám podarilo úspešne expandovať do 3 krajín (SK, CZ a HU) a vytvoriť 14 webov z toho 4 sme spustili v roku 2018.

V roku 2019 nás čaká opäť kopa práce. Plánujeme expanziu na 1 až 2 ďalšie trhy a komplet nové CMS, aby sme vylepšili interné procesy a zjednodušili prípadnú ďalšiu expanziu.

Vývoj hier

Niekoľkoročné experimenty s vývojom vlastných hier som v posledných 2 rokoch postupne úplne opustil. Na konci roku 2017 sa mi, ale naskytla možnosť dlhodobejšej spolupráce s herným štúdiom TINYSOFT, s ktorého zakladajúcimi členmi som v ich “nových” začiatkoch skoro 2 roky zdieľal kanceláriu.

Po dohode sme vytvorili samostatný externý tím o 3 ľudoch (2x grafik, 1x programátor), s ktorým sme sa v roku 2018 spolupodieľali na vydaní 6 hier na Android a 3 na iOS, väčšinou išlo o casino hry.

Bola to fajn spolupráca s fajn ľuďmi. Opäť som sa po dlhšej pauze dostal k vývoju v Unity, spoznal nových ľudí, vyskúšal si vedenie menšieho tímu. V Q1 2019 spolupráca oficiálne končí, tak uvidíme či ju rozvinieme ďalej na iných projektoch.

Konzultácie

Konzultácie k vývoju webových a mobilných aplikácií som doteraz dával výhradne len kamarátom samozrejme bezplatne, prípadne v rámci vývoja klientovi. Tento rok sa to zmenilo a poskytol som prvú platenú konzultáciu.

Pred letom 2018 ma oslovil klient, ktorý si dal u jednej etablovanej vývojárskej firmy vytvoriť väčšiu mobilnú aplikáciu na kľúč. Dôvod prečo hľadal konzultáciu bol jednoduchý, vývoj sa oproti pôvodnému termínu neustále naťahoval (pri našom prvom stretnutí dodanie meškalo už viac ako pol roka ), cena sa neustále “podozrivo” navyšovala a dodaná alpha verzia aplikácie viac nefungovala ako fungovala.

Klient ma preto požiadal o kompletnú revíziu projektu a kontrolu nacenenia jednotlivých prác. Dostal som od neho k dispozícii všetky podklady alpha verziu aplikácie, zadanie, zmluvy, zoznamy prác, vyúčtovania.

Pre mňa osobne bola táto konzultácia veľmi hodnotná nová skúsenosť. Samozrejme sa ukázalo, že nadpráce boli nezmyselne nadhodnotené (využili, že klient nemal s vývojom mobilných aplikácií žiadnu predošlú skúsenosť) a nejednalo rozhodne o malé sumy, keďže išlo o natívnu aplikáciu vyvíjanú na Android a iOS paralélne. Klientovi sa nakoniec na základe konzultácie podarilo u dodávateľa dohodnúť zľavu a prevziať si ďalší vývoj už do vlastnej réžie (plánoval najať si interne kontraktora, aby mal nad vývojom plnú kontrolu).

Osobne ma veľmi sklamalo, ako funguje dodávateľ, ktorého prácu som už predtým dlhodobejšie sledoval a myslel som si, že patrí k tým lepším v obore.

Bonusom tejto spolupráce bola aj ponúknutá možnosť podielať sa na ďalšom vývoji alebo aspoň na dohľade na vývoj aplikácie. Ale tú som z nedostatku času a aj záväzku nebrať si nové zákazky odmietol.

Reštart staršieho projektu

V lete som mal trocha voľného času, ktorý som využil na reštart jedného menšieho obsahového webu Webhostingcentrum.cz pôvodne zameraného na hostingové služby, ktorý som v roku 2014 vydražil na Webtrhu. Web ležal ladom skoro 3 roky, ale občas vygeneroval pár EUR.

Náhodou som pri nejakej príležitosti spomenul tento web kamarátovi Petrovi, ktorý už roky túžil po nejakom vlastnom projekte. Zaujalo ho to a tak sme sa dohodli, že sa o web bude starať a ja budem riešiť iba technickú stránku a plánovanie. Web sme trocha zmodernizovali, aktualizovali a pridali nový obsah, rozšírili zameranie a zamakali na SEO. Uvidíme ako sa to vyvinie ďalej, ale pomaly sa chytá.

Konferencie a iné akcie

Posledné roky som výrazne zredukoval návštevy rôznych konferencií a meetupov (pár rokov dozadu som navštívil aj 10+ takýchto akcií ročne). Ale moje posledné skúsenosti ma utvrdili v tom, že v ČR a na SK začína prevyšovať kvantita týcho akcií nad kvalitou. Poďla mňa sa tu konajú jednotky konferencií a meetupov, ktoré má zmysel v danom obore navštíviť.

Tento rok som nakoniec navštívil iba letný a vianočný HotDognet organizovaný affiliate sieťou Dognet a druhý ročník konferencie AffilHero. HotDognety boli fajn, super networking, na druhú stranu konferencia AffilHero ma vcelku sklamala. Oproti prvému ročníku to obsahovo bolo o dosť slabšie a vadili mi niektoré self promo prednášky firiem, ktoré návštevníkom konferencie nepriniesli viac menej nič užitočné.

Knihy

Čítanie kníh som tento rok dosť flákal, prečítal som iba 4 knihy, čítal som skôr blogy. Z tých pár stojí určite za zmienku manuál pre freelancerov Na volné noze od Roberta Vlacha a Proč spíme od Matthew Walkera.

Najväčšie faily

Samozrejme ako každý rok, trocha som sa vyfailoval aj v roku 2018 🙂 .

Kryptomeny

Ako veľa ďalších ľudí som aj ja nejaký obnos spálil v kryptomenách, v mojom prípade išlo o pár tisíc EUR. Po technologickej stránke som túto oblasť sledoval zhruba od roku 2015, ale zainvestoval som až v polovici roku 2017.

Chyba. V tej dobe som nemal čas aktívne tradovať a tak som len držal, držal až kým bublina nepraskla. Bola to určite dobrá príležitosť na zhodnotenie peňazí, ale ako aj iným veciam je potrebné sa tomu venovať buď na 100% alebo vôbec.

Faily patria k podnikaniu a často nás posúvajú najviac dopredu.

Obsahové weby

Ďaľšou chybou bolo rozhodnutie rozbehnúť nový obsahový web na úplne novej doméne bez histórie a backlinkov. Nákup expirovanej domény s históriou alebo akvizícia zabehnutého projektu je po mojej skúsenosti rozumnejšia, rýchlejšia a vo výsledku často aj lacnejšia cesta ako sa dopracovať k požadovaným výsledkom.

Delegovanie

V oblastiach, ktoré neovládam alebo ma vyslovene nebavia nemám problém úlohy delegovať, ale u oblastí, ktorým rozumiem (napr. programovanie) s tým mám dlhodobý problém. Toto musím čo najskôr zmeniť, lebo môj čas nie je nafukovací. Prvé pokusy tu už boli, ale zatiaľ dopadli tragicky.

Plány na rok 2019

Viac delegovať, hlavne programátorské práce. Jedine tak získam viac času na rodinu, úlohy a projekty, ktoré sú skutočne dôležité a iné aktivity, ktoré som teraz musel obmedziť.

Udržať fokus na hlavné projekty a neriešiť zákazky na úkor vlastných projektov, lebo multitasking je najväčšie ZLO 🙂!

Reporty ďalších ľudí, ktoré som čítal: